Rynek artykułów spożywczych w Polsce osiągnął wartość prawie 250 mld zł w 2011 roku, co oznacza wzrost o blisko 9 mld zł wobec 2010 roku, wynika z szacunków firmy badawczej PMR. 

Rynek artykułów spożywczych w Polsce osiągnął wartość prawie 250 mld zł w 2011 roku

"Po umiarkowanym wzroście rynku w 2010 r., który PMR szacuje na niespełna 3%, w bieżącym roku nastąpiła niewielka poprawa. Jednakże do 3,7% wzrostu wartości rynku spożywczego w największym stopniu przyczyniły się znacznie wyższe niż przed rokiem ceny.

Konsumenci nadal trzymali w ryzach zakupy spożywcze i bardzo racjonalnie dysponowali swoim budżetem. Coraz więcej wydają na zakupy w dyskontach oraz na marki własne detalistów" - czytamy w raporcie.

Relatywnie niski poziom koncentracji handlu spożywczego, w porównaniu do bardziej rozwiniętych rynków europejskich, wyzwala i umożliwia dalsze zmiany w sektorze.

Największe grupy handlowe na polskim rynku kontynuują proces przejęć, wskazano w raporcie.

"Detaliści coraz szerzej udostępniają swoją ofertę w internecie. W 2011 roku do grona handlujących online dołączył Auchan, a niedługo startuje sklep Tesco. Rośnie sprzedaż i zasięg już działających e-sklepów, pomimo że - jak pokazują najnowsze badania PMR Research - tylko 5% robiących zakupy w sieci nabywa tą drogą żywność.

Nowi gracze, przywiązujący dużą wagę do utrzymywania niskich cen, powinni przyspieszyć rozwój spożywczego handlu online" - czytamy dalej.


...

Spółka zależna PGNiG kupi od Total E&P Norge udziały w złożach na szelfie norweskim za 996 mln zł (aktl.)

PGNiG Upstream International AS, spółka zależna PGNiG podpisała umowę warunkową z Total E&P Norge AS dotyczącą zakupu udziałów w pakiecie czterech złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, wraz z prawami i obowiązkami z szeregu umów dotyczących złóż. Cena zakupu wynosi 1 950 mln NOK, czyli 996 mln zł - poinformowała PGNiG w komunikacie.

KE ponownie odsunie w czasie decyzję w sprawie OPAL

Komisja Europejska nie zamierza w najbliższym czasie podejmować decyzji w sprawie przekazania Gazpromowi pełnej przepustowości lądowej odnogi Gazociągu Północnego. To wyraźny sygnał skierowany pod adresem Kremla i agresywnej polityki jaką prowadzi on na Ukrainie.

Pracodawcy różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE

Organizacje pracodawców różnią się w ocenie szczytu klimatycznego UE, na którym Polska uzyskała m.in. zapis o darmowych pozwoleniach na emisję CO2. Zdaniem szefowej Konfederacji Lewiatan wnioski szczytu dają szansę polskiej energetyce, ekspert BCC ma wątpliwości.

Marks & Spencer z największą instalacją solarną w Wielkiej Brytanii

Sieć handlowa Marks & Spencer buduje na dachu swojego centrum dystrybucyjnego Castle Donington największą w Wielkiej Brytanii instalację solarną. Inwestycja ta wpisuje się w trend zapoczątkowany przez publikację rządowej strategii dla tego sektora.

Wyszukiwarka

Ankieta


Informacje o plikach "cookies"