Nie chciwość, ale raczej oszczędność i rozsądek powodują, że kupujemy wycieczki "last minute", lokujemy pieniądze w ryzykowne inwestycje czy polujemy na okazje. Oferta z niską ceną jest zawsze poważnie rozważana - ocenili w rozmowie z PAP eksperci.

W dążeniu do zysku trzeba być uważnym, by nie dać się naciągnąć

Zdaniem socjologa, prof. Andrzeja Rycharda z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN i Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, nawet upadki kolejnych biur turystycznych czy niepewna sytuacja Amber Gold nie wyeliminują wśród Polaków skłonności do korzystania z ryzykownych okazji. "Jesteśmy społeczeństwem na dorobku, gdzie oferta, która kusi atrakcyjną ceną, jest zawsze bardzo poważnie rozważana, jest bardzo istotnym kryterium wyboru" - zaznaczył w rozmowie z PAP socjolog.

Według niego, ludzie uczą się jednak i na pewno kalkulacje ryzyka po tego typu doświadczeniach będą dużo bardziej ostrożne. "Na pewno będziemy bardziej dokładnie czytać to, co jest napisane najdrobniejszymi literkami" - uważa ekspert

"W sklepach wybieramy ceny promocyjne, a nie normalne. Nowe kolekcje kupujemy po sezonie, a nie przed sezonem. Wolimy korzystać z ofert last minute, a nie z regularnych wczasów z normalnymi cenami" - wylicza w rozmowie z PAP dr Katarzyna Ślebarska z Uniwersytetu Śląskiego.

Zdaniem psycholog, wbrew pozorom to przejawy nie tyle ludzkiej chciwości, ale raczej oszczędności i rozsądku. "Najczęściej prozaicznym powodem jest to, że na wiele wciąż nas nie stać" - powiedziała Ślebarska.

Jak podkreśliła, w naszych czasach normalnym zjawiskiem jest to, że nieco hedonistycznie niczego sobie nie odmawiamy. "Pojawia się myśl: dlaczego mam przepłacać, skoro mogę mieć te same wakacje co inni, ale za połowę ceny; dlaczego mam wydać więcej, skoro mogę wydać mniej; dlaczego mam zrezygnować z wycieczki na Korfu czy Kretę i nie bawić się tak jak inni; sąsiedzi gdzieś pojechali, to dlaczego ja mam nie pojechać" - pytała retorycznie.

Tymczasem - jak tłumaczy - z braku wystarczających środków często musimy zrezygnować z czegoś, na rzecz innego dobra. Dlatego szukamy okazji. "To bardzo dobrze podłapuje otoczenie: producenci, usługodawcy czyli np. biura podróży, które organizują już przecież nie tylko wycieczki +last+, ale też +first minute+" - wyjaśniła.

Ślebarska uważa, że dążenie do osiągania korzyści materialnych jest cechą zwłaszcza państw rozwijających się, które mają więcej do nadrobienia w sferze ekonomicznej. Równie ważna jest kultura społeczna: indywidualistyczna lub kolektywistyczna.

"Bardziej nastawione na zysk są zachodnie kultury indywidualistyczne, które cechuje rywalizacja i dążenie jednostki do realizacji własnych celów. W społeczeństwach, które działają na zasadzie grupowej, ważniejszy jest zysk wspólny niż korzyści indywidualne" - dodała.

Podkreśliła jednak, że w dążeniu do zysku "trzeba być uważnym, by nie dać się naciągnąć". "Taka postawa nie zawsze nam się opłaca. Warto się zastanowić co poświęcam i na jaki cel" - zaznaczyła Ślebarska.

"To nie jest tak, że ludzie w Polsce są nieprawdopodobnymi ryzykantami i działają irracjonalnie. W końcu ponad 20 lat funkcjonowania gospodarki rynkowej pokazało, że Polacy potrafią się do niej racjonalnie dostosowywać" - podsumował prof. Rychard.


Analitycy: Stopa inflacji w czerwcu wróciła w okolice 4 proc. rdr

Stopa inflacji za czerwiec wróciła w okolice 4 proc. rok do roku wobec przejściowego spadku do 3,6 proc. rok do roku w maju - przewidują analitycy banków zachodnich w Londynie. Ich prognozy wahają się w przedziale 3,9-4,2 proc. Oficjalne dane GUS ogłosi w piątek.Według Barclays Capital "inflacja podskoczy w reakcji na Euro 2012, ale nie tak bardzo, jak rynek się spodziewa". Bank ten przewiduje stopę inflacji na 3,9 proc. rdr.Stopy inflacji towarów i usług konsumpcyjnych na tym samym poziomie oczekuje także inny bank BNP Paribas wskazując na niekorzystne efekty bazy porównawczej, które wywindowały ceny żywności."W krótkim okresie inflacja będzie rosła i utrzyma się powyżej 4 proc. do września. W IV kw. wystąpi duża deflacja. Do tego czasu statystyczna baza porównawcza będąca punktem wyjścia obliczeń będzie wsparciem dla niższego odczytu" - prognozuje BNP Paribas.Przeciwnego zdania jest Bank of America Merrill Lynch (BofA ML), który zakłada stopę inflację na poziomie 4,2 proc. rdr.Ban... ...

Fiskus nie może ograniczyć odliczenia VAT przy aporcie wnoszonym do spółki

W sytuacji, gdy podatnicy sami dokonują wyceny wnoszonych składników majątku, nie da się wyeliminować ryzyka błędnego oszacowania ich wartości - mówi Mateusz Latkowski, prawnik w kancelarii Brzezińska, Narolski, Mariański Adwokaci.Mateusz Latkowski, prawnik w kancelarii Brzezińska, Narolski, Mariański Adwokaci Fot. MATERIAŁY PRASOWEOstatnio jeden w sądów administracyjnych uznał, że przepisy nie zabraniają odliczenia VAT, gdy ustalona przez strony wartość przedmiotu aportu nie odpowiada wartości rynkowej. Jak była podstawa tego orzeczenia?Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z 17 lutego 2012 r. (sygn. akt I SA/Łd 1428/11) wskazał, że art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. b) ustawy o VAT nie jest podstawą do kwestionowania dokonanego przez podatnika odliczenia wynikającego z faktury dokumentującej wniesienie aportu, gdy ustalona przez strony wartość przedmiotu aportu nie odpowiadała wartości rynkowej.Orzeczenie wydane zostało w sprawie, w której wspólnik wniósł wkład niepieniężny do s... ...

Przedsiębiorcy nie popadli w pesymizm

- Co czwarty kredyt, o który ubiegają się teraz w Raiffeisen Bank Polska średnie i duże firmy, zostanie przeznaczony na inwestycje - mówi Jan Czeremcha, wiceprezes zarządu Raiffeisen Bank Polska.Dane GUS za II kwartał przyniosły optymistyczną wiadomość, że inwestycje w gospodarce przyspieszają. Jak to wygląda z perspektywy banków? Przedsiębiorcy po kryzysie z lat 2008 – 2009 stali się dużo ostrożniejsi, jeśli chodzi o planowanie ekspansji i finansowanie jej zewnętrznym długiem. Dlatego też tak długo musieliśmy czekać na odbicie w inwestycjach. Rzeczywiście, od kilku miesięcy obserwujemy większe zainteresowanie kredytem ze strony firm, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W pierwszej kolejności pytały one o kredyty obrotowe, ale od początku drugiego kwartału rośnie udział kredytów inwestycyjnych. Myślę, że co czwarty kredyt, o który ubiegają się teraz w naszym banku średnie i duże firmy, jest zaciągany na ten cel. O większych potrzebach inwestycyjnych świadczą te... ...

Jak prawidłowo ustalić przychód podatkowy z tytułu objęcia udziałów za aport

Rozliczenie objęcia udziałów w zamian za wkład niepieniężny budzi wątpliwości. Czy organy podatkowe mogą oszacować przychód z tytułu objęcia udziałów u wnoszącego aport na podstawie wartości rynkowej?Andrzej Dębiec, partner, kancelaria Hogan LovellsZgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną otrzymanych w zamian za wkład niepieniężny. Jednakże brzmienie ust. 2 przywołanego przepisu nakazuje przy ustalaniu wartości przychodów odpowiednie stosowanie art. 19, zgodnie z którym przychodem jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. W praktyce wątpliwości budzi możliwość szacowania przychodu przez organy podatkowe w przypadku otrzymania udziałów w zamian za aport. Problem rozstrzygnął NSA w wyroku z 5 maja 2011 r. (sygn. akt II FSK 2186/09).W spraw... ...

Solska: W cenach żywności doganiamy Zachód. W płacach już nie

Światowa Organizacja Handlu powoli i z oporami, ale konsekwentnie zmusza bogate kraje do ograniczania dopłat do eksportu żywności.Joanna Solska, publicystka ekonomiczna tygodnik „Polityka” Rujnują one bowiem rolnictwo krajów biednych, które rezygnują z upraw roślin pozornie nieopłacalnych, psują ceny na światowych rynkach, odrywając je od rzeczywistych kosztów produkcji. W roku, w którym wstępowaliśmy do Unii, czyli w 2004, na tę formę wsparcia unijnych farmerów przeznaczono jeszcze 3,4 mld euro, w 2010 już tylko 385 mln euro. Polscy rolnicy w tym okresie zainkasowali w sumie jeszcze 507,2 mln euro (wyliczenia Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej), ale z każdym kolejnym rokiem subsydia topniały. W 2010 r. wyniosły zaledwie 14 mln euro. Wbrew pozorom jednak powinniśmy się z tego cieszyć. Ciągle przecież mamy niższe koszty produkcji niż rolnicy zachodni, więc produkcja, która dla nich przestała być już opłacalna, naszych rolników powinna cenowo satysfakcjonować... ...

Wiadomości

Brytyjska Izba Gmin niemal jednogłośnie za reformą energetyki

Aż 396 członków Izby Gmin zagłosowało za przyjęciem rządowego projektu reformy brytyjskiego sektora energetycznego. Przeciw było zaledwie ośmiu. Przedstawiciele opozycji liczyli na znacznie mniej jednostronny wynik głosowania.

Duże koszty eksploatacji mogą utrudnić rozwój polskiego sektora łupkowego

Dziennik Gazeta Prawna zebrał opinie kilkunastu zagranicznych ekspertów, którzy ocenili perspektywę wydobycia gazu łupkowego w Polsce. W ich opinii dużo bardziej niepokojące od przeciągających się prac legislacyjnych są duże koszty wydobycia polskiego surowca.

KOV produkuje na Ukrainie już ponad 560 tys. m sześc. gazu dziennie

Kulczyk Oil Ventures podłączył do urządzeń wydobywczych odwiert Makiejewskoje-16 zwiększając dzienną produkcję gazu do ponad 560 tys. m sześc. To kolejny rekord, jaki Spółka osiągnęła na Ukrainie. Całkowite wydobycie KUB-Gasu, w którym KOV ma 70 proc. udziałów przekracza już 800 tys. m sześc. dziennie.

Ceny ropy w Nowym Jorku odbijają po najmocniejszym od XII spadku zapasów surowca

Notowania ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku odbijają się po najmocniejszym od grudnia 2012 r. spadku zapasów surowca w USA - podają maklerzy. Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 93,98 USD, po wzroście o 67 centów.

Wyszukiwarka

Zadaj pytanie
4+6=?


Informacje o plikach "cookies"